Start Aktualności Spotkanie autorskie z Agnieszką Podolecką

23.02.2011, godz. 17.00 – Biblioteka Publiczna Gminy w Gostycynie (sala Gminnego Ośrodka Kultury)

AGNIESZKA PODOLECKA W GOSTYCYNIE!

Agnieszka Podolecka to pełna życia i energii, przesiąknięta wiedzą o Afryce, podróżniczka i pisarka. I takie też było jej spotkanie autorskie (23 lutego 2011 r.), które skupiło niemal 40 osób (wśród nich członków Dyskusyjnego Klubu Książki) w sali kominkowej Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, ciekawe tematycznie, „inne niż wszystkie”, jak podsumowali uczestnicy. Przed dyskusją mieliśmy okazję posłuchać afrykańskiej muzyki w wykonaniu Habib Koite, a podczas rozmowy, oglądać prezentację zdjęć z 3-letniego pobytu autorki w Afryce. A. Podolecka wraz z mężem, miała jedną noc na podjęcie decyzji o wyjeździe do RPA. Zdecydowała się i mimo, że  nie wspomina nadzwyczajnie tego pobytu, nie żałuje.  Tam spędziła najpiękniejsze święta w życiu - nad oceanem, zbierając z rodziną małże, które stanowiły jedyne danie ich świątecznej kolacji. A tak naprawdę pisarka pokochała Afrykę po powrocie, gdy pojawiły się sny o niej i zaczęła czytać fachową literaturę, wówczas zrozumiała, że powinna napisać książkę. Tak powstała „Za głosem sangomy”, a później „Żar Sahelu”. Wiemy, że autorka skończyła też trzecią powieść, tym razem na prośbę córek - dla młodzieży. Sama od dziecka otoczona była literaturą o innych kulturach, pamiątkami z podróży ojca, więc wybór orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim był naturalną koleją rzeczy. Żałuje tylko, że nie odbyła stażu w Indiach, gdyż program wymiany nie objął akurat jej rocznika. Zaległości nadrobiła już jako dorosła osoba, wyjeżdżając na wycieczkę krajoznawczą wraz z rodziną. Publiczność aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Autorka odpowiadała na pytania o politykę apartheidu, o sposób na pisanie o Afryce, system wartości mieszkańców Czarnego Lądu, czy wina południowoafrykańskie, podobno najlepsze. Jeden z najciekawszych tematów podjęliśmy na koniec, a mianowicie szamanizm i rolę szamana w plemionach afrykańskich. Wiemy, że autorka stara się o 2-tygodniowy pobyt u takiego szamana, by „zobaczyć od kuchni” przyuczanie sangomy. Badania te posłużą do napisania pracy doktorskiej z szamanizmu południowoafrykańskiego, nad którym A. Podolecka aktualnie pracuje. Na zakończenie można było otrzymać autograf oraz zakupić książkę autorki. Nie zabrakło też rozmów w kuluarach i pamiątkowych zdjęć.

 

24.02.2011, godz. 12.30 – Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie

ZA GŁOSEM SAHELU – AGNIESZKA PODOLECKA W KORONOWIE!

Jeszcze nigdy gościem koronowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej nie była osoba, która urodziła się… na Sri Lance. Aż do 24 lutego 2011 r., kiedy to do MBP zawitała Agnieszka Podolecka. Przyszła na świat właśnie na egzotycznej wyspie Cejlon, która od 1972 roku stała się Sri Lanką. Choć autorka wychowała się w Gdyni, miejsce urodzenia wpłynęło na jej późniejsze zainteresowania. Absolwentka – a jakże! - orientalistyki, od dzieciństwa fascynuje się innymi religiami i kulturami. Może i nie zaczęłaby parać się pisarstwem, gdyby nie wyjazd „za mężem” do Republiki Południowej Afryki, w której cała rodzina (bo i dwie córki) spędziła kilka lat. – A dopiero w Afryce człowiek przekonuje się, jaką nieograniczoną ilością wolnego czasu może wreszcie dysponować według własnego uznania – śmieje się pani Agnieszka. Pobyt na tym kontynencie był jedyną w swoim rodzaju okazją, żeby poznać jego mieszkańców, mówiących licznymi językami, wierzących w różnych bogów, mających obyczaje zupełnie odmienne od europejskich. Podczas spotkania jego uczestnicy – 35 osób – usłyszeli więc wiele arcyciekawych opowieści o afrykańskiej muzyce, przyrodzie, religii (a właściwie religiach), o stylu życia czasem wręcz szokującym dla „białego człowieka”, o plemionach Dogonów i Tuaregów. Obecnie autorka „Za głosem sangomy” i „Żaru Sahelu” mieszka z rodziną (i, co bardzo ważne, jednookim kotem) na wsi pod Warszawą. Pisze pracę doktorską na temat szamanizmu południowoafrykańskiego, którym zetknęła się osobiście. Spotkanie w Koronowie - zorganizowane w ramach realizowanego przez naszą bibliotekę już od czterech lat projektu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI - poświęcone było drugiej z napisanych przez panią Agnieszką książek, a że „Żar Sahelu” zawiera wiele elementów ezoterycznych, to i nawiązania do roli szamanów były oczywiste. – Nie piszę książek naukowych ani podróżniczych – podkreśliła autorka – Tworzę powieści, czytelników ma zainteresować to, co się dzieje pomiędzy bohaterami. Na tych relacjach się koncentruję, Afryka ma być tylko tłem, choć staram się ją przybliżyć odbiorcy. „Żar Sahelu” traktuje przede wszystkim o miłości, przyjaźni, o odkrywaniu samego siebie, o życiowych wyborach. A że właśnie Afryka jest mi bardzo bliska, osadzenie akcji właśnie tam było oczywiste. Dodatkową atrakcją była płynąca z głośników muzyka Afryki Zachodniej oraz pokaz zdjęć, przybliżających afrykańskie realia. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się rozdawaniem autografów i podpisywaniem egzemplarzy książek przez autorkę.

 

24.02.2011, godz. 17.30 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle

AGNIESZKA PODOLECKA GOŚCIEM DKK W NAKLE!

 

„Żar Sahelu” to powieść, którą Agnieszka Podolecka promowała 24 lutego 2011 r. na spotkaniu z czytelnikami w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle. Autorka zachęcając do przeczytania książki interesująco opowiadała o Afryce, w której sama spędziła kilka lat, poznając kulturę i obyczaje mieszkańców Czarnego Lądu. W trakcie spotkania padało wiele pytań. Czytelnicy interesowali się nie tylko życiem codziennym rdzennych mieszkańców Afryki, ale i religiami. Duże emocje wzbudził też szaman, pod opieką którego Pani Agnieszka medytowała. Zajmująco prowadzona rozmowa z czytelnikami ilustrowana była zdjęciami pięknych afrykańskich krajobrazów. Na spotkaniu okazało się, że powieść „Żar Sahelu” znana jest członkom Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy byli zachwyceni lekturą . W ich opinii książka zawiera ciekawie poprowadzony wątek sensacyjny, mieszając się z krótkimi, ale barwnymi opisami przyrody. Jednocześnie w piękny i dojrzały sposób pokazuje dążenie bohaterek do wolności, miłości i harmonii w życiu. Jest opowieścią o życiu w tym dziwnym i tajemniczym świecie. Dzięki książce Agnieszki Podoleckiej czytelnik ma wrażenie, że właśnie odbył podróż do Afryki.W spotkaniu uczestniczyło 30 osób.

 

25.02.2011, godz. 17.00 – WiMBP w Bydgoszczy

MAGIA AFRYKI – AGNIESZKA PODOLECKA W BYDGOSZCZY!

25.02.2011 r. odbyło się w WiMBP w Bydgoszczy spotkanie z Agnieszką Podolecką. Wraz z mężem mieli godzinę na podjęcie decyzji o wyjeździe do Republiki Południowej Afryki. Ostatecznie spędzili tam trzy lata. Jak sama autorka przyznaje, wydawało jej się wtedy, że studia orientalistyczne, które skończyła, a także dobra znajomość języka angielskiego wystarczą, by sobie w Afryce doskonale radzić. Życie, jak to zwykle bywa, zweryfikowało te przekonania. Ostatecznie jednak okazało się, że ten afrykański epizod pozostawił po sobie trwały ślad, o czym A. Podolecka przekonała się już będąc z powrotem w Polsce. Dowodem na to są dwie powieści, rozgrywające się w realiach afrykańskich oraz przygotowywana praca doktorska na temat szamanizmu. Podczas spotkania autorka zaprezentowała swoją drugą powieść pt. „Żar Sahelu”. A. Podolecka wyczerpująco odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania (36 osób), a jej opowieści wzbogacił pokaz zdjęć. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Instytutem Książki w ramach realizacji projektu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI.


 

AGNIESZKA PODOLECKA W DKK PODREGIONU BYDGOSKIEGO!

Urodzona w Sri Lance, wychowana w Gdyni, absolwentka orientalistyki (Uniwersytet Jagielloński) od dzieciństwa zafascynowana jest innymi religiami i kulturami. Dorastała otoczona magią egzotyki i zawsze poszukiwała głębi w innych tradycjach. Kilka lat swojego życia spędziła w Republice Południowej Afryki. Czas ten wykorzystała na poznawanie jej mieszkańców, mówiących licznymi językami, wierzących w różnych bogów, mających obyczaje zupełnie odmienne od europejskich. Postanowiła przybliżyć te kultury Polakom, dla których są one egzotyczne i często niezrozumiałe. Na bazie swych przeżyć napisała powieść „Za głosem sangomy”. Obecnie Autorka mieszka na wsi pod Warszawą. Przygotowuje pracę doktorską na temat szamanizmu południowoafrykańskiego. Na spotkaniach promować będzie swoją drugą książkę pt. „Żar Sahelu”, akcja której rozgrywa się w realiach afrykańskich. Więcej o Autorce i jej pasjach na www.podolecka.com oraz facebooku. Spotkanie wzbogaci pokaz zdjęć z Afryki!

 

 

WSTĘP WOLNY! SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Poprawiony (wtorek, 08 marca 2011 11:18)

 
Archiwum