Start Aktualności Spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem

31.03.2011, godz. 13.00 – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy

DARIUSZ REKOSZ W BYDGOSZCZY!

31 marca 2011 r. w WiMBP w Bydgoszczy w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki odbyło się spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem, który w niezwykle dowcipny i przystępny sposób zapoznał zebranych ze swoją twórczością. Opowiadał on o procesie powstawania książki, drodze do jej wydania, a także odpowiadał na pytania czytelników. Po spotkaniu wielu chętnych cierpliwie czekało na autograf pisarza.

 

 

01.04.2011, godz. 9.00 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie

„SZKOLNY DETEKTYW „  - ZAMKNIĘTY W  MAGII  SŁÓW PISANIA  : ....DUŻO CZYTAŁEM I CZYTAM....., czyli DARIUSZ REKOSZ GOŚCIEM DKK W BARCINIE!

Piątek 1 kwietnia 2011 r. wcale nie okazał się żartem primaaprilisowym. Autentycznie przybył z Dąbrowy Górniczej do „barcińskiej książnicy” autor ciekawych detektywistycznych opowiadań - Dariusz Rekosz. Nie polonista i filozof, a informatyk, animator kulturalnych wydarzeń, człowiek o sympatycznej osobowości. Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się w 2005., Kiedy stworzył podwaliny pierwszej książki z serii "Szkolny detektyw". Ma na swoim koncie kilkanaście powieści dla młodzieży i dorosłych.Dzisiaj na próżno szukać ich gdziekolwiek, bo seria przeistoczyła się w opowieści o Morsie i Pinky. Potem powstawały kolejne „Szyfr Jana Matejki” i „Kod Matejki”, jako parodia słynnej beletrystycznej powieści Browna D. „Kod Leonarda da Vinci”. Dzięki istnieniu Dyskusyjnych Klubów Książki, które skupiają młodzież w Oddziale dla dzieci oraz Filii Nr 1, młodzież miała możliwość poznania autora książek dla polskich nastolatków, którzy jadają naleśniki i pomidorową.  Zainteresowanych jednak było znacznie więcej. 60-osobową grupę uczestników spotkania stanowiły: utalentowana humanistycznie grupa uczniów ze Szkoły Podst. Nr 2 pod opieką Elżbiety Dolatowskiej, młodzież kl. VI ze Szkoły Podst. Nr 1 z Joanną Trawińską oraz wolontariusze z Gimnazjum Nr 1 w Barcinie, którzy mają kontrakt w bibliotece. Autor prezentował historię i okoliczności powstających kolejno powieści, opowiadał o głównych bohaterach. Swoje opowieści ilustrował krótkim filmami. Młodzież zainteresowana, pytała gościa o różne sprawy np., dlaczego pisze? czy sam czyta swoje książki i czy jego dzieci też czytają? Padały również propozycje napisania opowieści o Barcinie. W powieściach D. Rekosza charakterystyczne jest to, że na bazie autentycznego miejsca powstaje nieautentyczna historia tak pikantnie wymieszana, że trudno zidentyfikować, co jest prawdziwe, a co wymyślone. Autor deklarował, że będzie popełniał jeszcze inne powieści. Podjął się pisania również dla dorosłych fanów powieści kryminalnych np. thriller „Zamach na muzeum Hansa Klosa”, która powstała w dużej mierze, jako odpowiedź na nawracające uporczywie pytanie:, Dlaczego właściwie zamknięto to muzeum?

Wiadomość z ostatniej chwili: DKK przy Oddziale dla dzieci na spotkaniu w dniu 2 kwietnia 2011, tj w sobotę założył Fan Klub Darka Rekosza FK DR. Inicjatorkami klubu są: Stenka Maniuta, Migdalina, Dorotea, Nawojke, Antenna, Aleksis. Wszystkich miłośników twórczości D. Rekosza zapraszamy do klubu. Po wymianie wirtualnych wiadomości autor nie ma nic przeciwko temu. Szerzej na ten temat niebawem.

01.04.2011, godz. 12.00 – Filia w Gościeszynie Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie

DARIUSZ REKOSZ GOŚCIEM GOŚCIESZYŃSKICH DKK!

1 kwietnia 2011 r. autor książek dla dzieci i młodzieży Dariusz Rekosz był gościem DKK w Gościeszynie (gmina Rogowo w powiecie żnińskim). Mimo, iż spotkanie odbyło się 1 kwietnia, to wcale nie był to żart prima aprilisowy. Dzieci mogły posłuchać i zobaczyć autora książek realnie.  Obecni na nim byli członkowie DKK działającego przy bibliotece oraz dzieci z pobliskiej szkoły - blisko 80 osób. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a sam autor przeniósł uczestników w świat przygód, opowiadając niesamowite historie bohaterów swoich książek. Okazało się, że przygoda może spotkać każdego z nas. W każdej szkole możemy znaleźć bohaterów i sytuacje godne umieszczenia na kartach książek. Do tego potrzebna jest jeszcze wyobraźnia, a tego na pewno nie brakuje naszemu miłemu gościowi. I słusznie został nazwany PIERWSZYM HONOROWYM AMBASADOREM LITERATURY POLSKIEJ. Należy nadmienić, że spod jego pióra wyszły również książki dla dorosłych. I wcale nie trzeba być humanistą, aby pisać książki, D. Rekosz z wykształcenia jest informatykiem. Wyobraźnia, pogodne usposobienie i chęć tworzenia to cechy, które są dostrzegane w jego książkach. Pisanie książek dla dzieci to mimo wszystko ogromna odpowiedzialność i ciężka praca. W spotkaniu powoływał się na twórczość klasyków literatury młodzieżowej takich, jak: Nienacki, Niziurski czy Bahdaj. A przecież to „solidny warsztat literacki” znany nam z lat młodości. Dlatego zachęcamy wszystkie dzieci i młodzież do czytania polskich książek przygodowych, bo to nasze realia, nasza codzienność z elementami przygody. Spotkanie bardzo bardzo udane i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników.

DARIUSZ REKOSZ W DKK PODREGIONU BYDGOSKIEGO!

Dariusz Rekosz – projektant systemów informatycznych, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, twórca słuchowisk radiowych dla najmłodszych i felietonów - swoją przygodę z literaturą rozpoczął  w 2005 r., tworząc serię przygód „Szkolny detektyw”. Jest autorem następujących książek dla dzieci i młodzieży: sześciotomowa (jak dotychczas) seria książek „Mors, Pinky …”, dwutomowa (jak dotychczas) seria „Czarny Maciek”, „Tajemnica starej dzwonnicy” oraz książek sensacyjnych dla dorosłych: „Szyfr Jana Matejki” (i jego kontynuacja pt. „Ko(s)miczna futryna - Szyfr Jana Matejki 2), „Tajemnica Neptuna”, „Siostrzyczka”, „Muzeum Hansa Klossa”.  R.Rekosz pełni rolę Ambasadora Literatury dla Dzieci i Młodzieży w ramach kampanii promującej polską literaturę dziecięcą wśród emigracji. Autor ma swoją stronę internetową: www.rekosz.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!  WSTĘP WOLNY!

Poprawiony (środa, 13 kwietnia 2011 12:32)

 
Archiwum