Start Aktualności Spotkanie autorskie z Elżbietą Dzikowską

11.05.2011, godz. 18.00 – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie

ELŻBIETA DZIKOWSKA W ŻNINIE!

11.05.2011 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Podróżnika oraz licznie przybyli żninianie spotkali się w Domu Kultury z Elżbietą Dzikowską – największą podróżniczką Rzeczypospolitej. W spotkaniu brało udział około 150 osób. Podróżniczka opowiedziała, jak z mężem Tonym Halikiem zwiedziła niemalże cały świat. W 1976 r. jako pierwsi Polacy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Po śmierci męża E. Dzikowska skupiła się na odkrywaniu ciekawych miejsc w Polsce. I o nich także opowiedziała żnińskim podróżnikom. Tego wieczoru sala żnińskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi i aż żal było kończyć to ciekawe spotkanie. Chętni mogli na koniec zdobyć autograf tej wielkiej podróżniczki, a nawet zrobić sobie z nią zdjęcie.

12.05.2011, godz. 17.00 – WiMBP w Bydgoszczy

ELŻBIETA DZIKOWSKA W BYDGOSZCZY!

W ciepłe popołudnie, 12 maja 2011 r., w Bibliotece Głównej WiMBP, czytelnicy mieli okazję spotkać się z Elżbietą Dzikowską - bardzo znaną, popularną i lubianą podróżniczką, autorką wielu filmów dokumentalnych, książek. Spotkanie zorganizowane przez WiMBP w ramach współpracy z Instytutem Książki, zgromadziło na patio bardzo liczne grono słuchaczy (około 150 osób). Podróżniczka, pomimo bardzo dojrzałego wieku, który w tajemnicy zdradziła przybyłym na spotkanie czytelnikom, w bardzo dobrej kondycji, przez około dwie godziny opowiadała o swojej pasji i życiu, zarażając wszystkich optymizmem i pogodą ducha. Spotkanie urozmaicone było pokazem zdjęć, dokumentujących wspólne podróże pani Elżbiety i  Tony’ego Halika. Dowiedzieliśmy się, z jakich środków transportu podróżnicy korzystali, jakie miejsca odwiedzili czy też, jakie przygody czekały na nich w trakcie bardzo licznych wojaży. Pani Elżbieta opowiedziała Czytelnikom również dwie bardzo ciekawe historie swego życia. Pierwsza z nich dotyczyła znajomości, miłości i wspólnej pasji z Tonym Halikiem, dowiedzieliśmy się jak doszło do pierwszego spotkania ze „śmiesznym człowiekiem” z telewizji, jak nazwała swego męża pani Dzikowska. Druga historia dotyczyła znanego Polaka, budowniczego, twórcy najwyżej położonej kolei na świecie Ernesta Malinowskiego. Dowiedzieliśmy się o wielkim zaangażowaniu podróżniczki w pozyskiwanie środków ma budowę pomnika, który udało się odsłonić w 1999 r. na przełęczy Ticlio. Na koniec spotkania był czas na pytania od czytelników oraz podpisywanie książek. Pani Elżbieta zachęcała również do odwiedzenia muzeum Tony’ego Halika, które znajduje się w Toruniu, a które dokumentuje bardzo liczne podróże pary podróżników.

13.05.2011, godz. 17.00 – Biblioteka Publiczna w Sępólnie

ELŻBIETA DZIKOWSKA W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM!

13.05.2011 r. gościliśmy  w naszej bibliotece znaną dziennikarkę i podróżniczkę,  która bardzo lekko, przystępnie i dowcipnie opowiadała o swych niezwykłych przygodach z licznych podróży po świecie. Ponad 60 osób z zaciekawieniem słuchało opowieści o podróżach, które w dużej  mierze przebyła ze swoim mężem Tonym Halikiem. Popularna dziennikarka programu „Pieprz i wanilia” bardzo ciepło, a czasami i z humorem opowiadała o swoim zmarłym mężu informując, że w dużej mierze, to właśnie dzięki niemu mogła realizować swoje zamierzenia. To właśnie wspólne pasje i ciekawa praca połączyły ich ze sobą  powodując, że narodziła się wielka, odwzajemniona miłość. Spotkanie urozmaicone było pokazem multimedialnym, w którym nasza podróżniczka zawarła sporą ilość fotografii ze swoich podróży. To był dobry sposób, aby zabrać zgromadzone osoby w kolorową podróż po świecie. Widzowie mieli możliwość podziwiania biżuterii chińskiego plemienia Miao, poznali zwyczaje Indian z Gwatemali, a także dowiedzieli się, że zupa pomidorowa w proszku polskiej produkcji dotarła nawet na stoły królów. To nie jedyny wątek polski w opowieści dziennikarki. To właśnie dzięki staraniom Elżbiety Dzikowskiej dowiedziano się, że najwyżej położona trasa kolejowa w Peru  została wybudowana przez Polaka – Ernesta Malinowskiego. 9 lipca 1999 na przełęczy Ticlio z jej inicjatywy odsłonięto pomnik E. Malinowskiego, będący dziełem prof. Gustawa Zemły. Jeden z uczestników spotkania dodał w tym miejscu, że kolej ta była budowana przez firmę wywodzącą się właśnie z Sępólna Krajeńskiego! Przygotowane do prezentacji zdjęcia dokumentowały także obecność naszej podróżniczki na Wielkim Murze a także w islandzkich gejzerach. Pani Elżbieta przyznała, że pochodzi z bardzo małej miejscowości (z Międzyrzeca Podlaskiego) i zawsze marzyła o tym, aby odkrywać innych ludzi i różne zakątki świata. Okazuje się, że WARTO MIEĆ MARZENIA, ponieważ czasami się one spełniają i dają wiele radości. Na zakończenie  spotkania były rozmowy w tzw. kuluarach połączone z rozdaniem autografów. Miło było poznać tak miłą, ciepłą osobę, jaką okazała się znana przecież na całym świecie Elżbieta Dzikowska.

ELŻBIETA DZIKOWSKA W DKK PODREGIONU BYDGOSKIEGO!

Historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów (ok. 300 zrealizowała wspólnie z mężem Tonym Halikiem tworząc cykl „Pieprz i wanilia”), autorka wielu książek: „Niełatwo być Indianinem”, „Limańskie ABC”, „Tropem złota”, „Hombre”, „Vilacamba – ostatnia stolica Inków”, „Czarownicy”, „Polacy w sztuce świata”, seria książek „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce”, autorka programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, wystaw sztuki współczesnej. W latach 1964-1981 pracowała w redakcji „Kontynentów”. Zwiedziła wówczas całą Amerykę Łacińską. Od połowy lat siedemdziesiątych zaczęła podróżować z mężem Tonym Halikiem. Po jego śmierci zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce. W Bydgoszczy opowiadać będzie, prezentując materiał fotograficzny, o swoich podróżach, także, miejmy nadzieję,  o tej najnowszej – do Chin, która miała miejsce w marcu tego roku. Spotkanie organizowane jest w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI realizowanego przez WiMBP we współpracy z Instytutem Książki.

WSTĘP WOLNY! SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Poprawiony (środa, 25 maja 2011 12:27)

 
Archiwum