Start Aktualności Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

2.06.2011, godz. 15.30 – Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie

JAN GRZEGORCZYK W ROGOWIE!

 

2.06.2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie gościliśmy w ramach realizacji programu Dyskusyjne Kluby Książki Jana Grzegorczyka, autora znanego przede wszystkim z trylogii przedstawiającej barwne przygody księdza Grosera „Adieu”, „Trufle” i „Cudze pole” Nam dał się poznać jako znakomity gawędziarz, spotkanie uświetnił wykonaniem pieśni „Tylko orły”, śpiewanej na polach lednickich. Podkreślił, że ogromne znaczenie dla rozwoju jego pisarstwa miała znajomość z takimi osobowościami jak Roman Brandstaetter, ks. Jan Twardowski, Zenon Laskowik oraz benedyktyn ojciec Karol Meissner. Wieloletnia przyjaźń i literacka współpraca z ojcem Janem Górą, dominikaninem, pisarzem, twórcą „Lednicy 2000” zaowocowała wydaniem kilku książek m.in. „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Ryba to znaczy Chrystus” czy „Skrawek Nieba”. W kameralnej atmosferze (19 uczestników) wysłuchaliśmy anegdot z życia pisarza oraz refleksji na temat otaczającego nas świata. Opowiedział również o tym, jak zrodziła się postać księdza Grosera - Wacława Olbrycha, księdza pisarza. Poprzez księdza Grosera, jak sam autor powiedział, stracił wielu przyjaciół, ale jeszcze więcej zyskał. Bardzo udane spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autora. W spotkaniu uczestniczyły również zaproszone członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gąsawie.

 

2.06.2011, godz. 18.00 –Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie

JAN GRZEGORCZYK GOŚCIEM BARCIŃSKIEGO DKK!

2.06.2011 r.  w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie miało miejsce spotkanie z Janem Grzegorczykiem, twórcą znanego cyklu powieściowego o księdzu Groserze. Wzięło w nim udział 26 osób. Podczas spotkania autor ciekawie opowiadał o sobie i swojej twórczości. Pisarz należy do twórców literatury chrześcijańskiej. Od 30-stu lat związany jest z miesięcznikiem „W drodze”. Na spotkaniu z barcińską publicznością Jan Grzegorczyk mówił o historii swojej kariery literackiej. Przedstawił swoich mistrzów duchowych, ludzi, których spotkał na swojej drodze, a którzy wiele wnieśli w jego życie literackie. Wspominał Romana Brandstaettera, który przepowiedział mu literacką przyszłość. Wspomniał o. Jana Górę, dominikanina, organizatora spotkań młodzieży w Lednicy. Ciepło wypowiadał się o ks. Janie Twardowskim, którego cechowało niezwykłe poczucie humoru. Następnie przekazał zebranym okoliczności powstania jego debiutanckiej książki „Każda dusza to inny świat” - poświęconą miłosierdziu, św. Faustynie, ks. Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym, którą napisał na prośbę sióstr Faustynek i za namową ojca Jana Góry. Wyjaśnił czytelnikom, skąd tytuł „Niebo dla akrobaty”, a mianowicie tytuł ten nasunął się autorowi, kiedy zobaczył wspinającego się o kulach niepełnosprawnego człowieka, który skojarzył się Grzegorczykowi z akrobatą na szczudłach. W czasie spotkania nie zabrakło rozmowy na temat autentyczności postaci pojawiających się w sławnej trylogii o przygodach księdza Grosera. Autor przeczytał też opowiastkę pt. „Szczerbate stopy” ze swojej książki: „Pieśń słoneczna Róży Bluszcz”, gdzie pieśń słoneczna odwołuje się do św. Franciszka, a Róża to po prostu pewna „wykolejona” pani. Grzegorczyka fascynuje człowiek. Pisząc o ludziach, sięga po tematy najtrudniejsze i tworzy z nich książki popularne. Pisarz bierze garbate życiorysy i szuka w nich okruszynki dobra. To stanowi dewizę jego twórczości. Są mu bliskie słowa Chateaubrianda: „Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec – niedowiarek - chłonął go jak gorszącą powieść”. Autor zdradził, że uwielbia Hankę Ordonównę i jej „Piosenkę o zagubionym sercu”. Po spotkaniu autor wpisywał dedykacje do książek. Spotkanie odbyło się w ramach Programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy barcińskiej bibliotece spotkali się 8 czerwca, aby podyskutować o opowiadaniach Jana Grzegorczyka zebranych w tomie „Pieśni słonecznej Róży Bluszcz”.

 

3.06.2011, godz. 16.00 – Gminna Biblioteka Publiczna w Osiu

JAN GRZEGORCZYK GOŚCIEM DKK W OSIU!

03.06.2011 r. odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osiu spotkanie z Janem Grzegorczykiem. Upłynęło ono w niezwykle miłej atmosferze. Autor ciekawie opowiadał o swojej pracy pisarskiej, nie skąpił żartów i anegdot. Zgromadzeni wysłuchali także fragmentu ostatniej książki naszego gościa „Pieśń słoneczna Róży Bluszcz”. Na zakończenie można było zakupić książki z dedykacją autora. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

3.06.2011, godz. 19.00 –Biblioteka Publiczna Gminy w Gostycynie

„TEATR JEDNEGO PISARZA” – JAN GRZEGORCZYK W GOSTYCYNIE!

3 czerwca 2011 r. gościliśmy w gostycyńskiej bibliotece Jana Grzegorczyka, polskiego pisarza, również autora scenariuszy do filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych. Na spotkaniu obecni byli m.in. członkowie DKK z Gostycyna oraz Pruszcza, miłośnicy literatury i przyjaciele biblioteki (ok 25 osób). J. Grzegorczyk pracę w wydawnictwie „W drodze” rozpoczął już w 1982 r., jednak debiutował dopiero w 1998 r. książką „Każda dusza to inny świat”. Szerszemu gronu czytelników znany jest z trylogii o przypadkach księdza Grosera. Spotkanie, jak określił jeden z uczestników, to był „teatr jednego pisarza”. I to teatr doskonały. Z uśmiechem na twarzy słuchaliśmy opowieści o „mistrzach” naszego gościa, którzy przepowiedzieli mu jego przyszłość literacką,  Romanie Brandstaetterze i Janie Górze, twórcy „Lednicy 2000”. Dowiedzieliśmy się o późnym debiucie i jak pod kluczem u sióstr zakonnych, powstawała pierwsza książka. Nie zabrakło pytań ze strony publiczności, m.in. o inspiracje do książek o księdzu Groserze, współczesnych „niepokornych” w Kościele, a nawet wiarę autora. Czytelnikom J. Grzegorczyka podpowiemy, że niedługo ukaże się druga część powieści „Chaszcze”. Nie zabrakło autografów i wspólnych zdjęć.

 

JAN GRZEGORCZYK W DKK PODREGIONU BYDGOSKIEGO!

Jan Grzegorczyk – pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, felietonista „Przeglądu Sportowego”, wydał m.in. takie książki, jak „Każda dusza to inny świat”, „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Skrawek nieba” (wraz z ojcem Janem Górą), „Dziurawy Kajak i Boże Miłosierdzie”, „O bogatym młodzieńcu, który nie odszedł zasmucony. Bł. Michał Czartoryski (1897-1944)”, zbiory opowiadań „Niebo dla akrobaty”, „Pieśń słoneczna Róży Bluszcz” oraz powieści: ”Adieu”, „Trufle”, „Cudze pole” oraz „Chaszcze”.  Powieść pt. „Cudze pole” została w 2008 r. laureatką FENIKSA, nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Pierwsze dwa tomy „Przypadków księdza Grosera” - „Adieu” i „Trufle” – stały się bestsellerami wydawniczymi.  Pisarz posiada swoją stronę internetową: www.jangrzegorczyk.pl

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!  WSTĘP WOLNY!


Poprawiony (środa, 22 czerwca 2011 12:18)

 
Archiwum