Start Aktualności Spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem

28.09.2011, godz. 17.00 – WiMBP w  Bydgoszczy

SPOTKANIE AUTORSKIE Z CHRISEM NIEDENTHALEM!!!

28.09.2011 r. gościł w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy CHRIS NIEDENTHAL. Podczas spotkania promował swoją najnowszą książkę pt. „Zawód: fotograf”, wydaną przez warszawskie „Marginesy”. Autobiografię tę dopełnia niezwykle bogaty materiał ilustracyjny, którego część zaprezentowana została licznie zgromadzonej publiczności (ok. 90 osób). Jak przyznała prowadząca spotkanie Hanna Grudzińska, właścicielka wydawnictwa, wybór był trudny. Całe archiwum Ch. Niedenthala liczy ok. pół miliona zdjęć. Uporządkowanie tak ogromnego materiału wymaga czasu. Wiele z tych zdjęć ma już wartość historyczną, jest dokumentem minionej epoki. Niewykluczone, że na ich bazie powstaną kolejne książki, czego wszyscy byśmy sobie życzyli. Niezwykła atmosfera, jaka wytworzyła się w trakcie spotkania, sprawiła zapewne, że jego uczestnicy chętnie zadawali gościowi pytania. Na zakończenie były autografy, wspólne zdjęcia. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI realizowanego przez WiMBP we współpracy z Instytutem Książki.

29.09.2011, godz. 14.30 – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

CHRIS NIEDENTHAL GOŚCIEM DKK  W WIĘCBORKU!

29 września 2011 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku odbyło się niecodzienne spotkanie. Wszyscy chętni mieli okazję posłuchać i porozmawiać ze znanym na całym świecie fotoreporterem Chrisem Niedenthal. Chris, a raczej Krzysztof- bo tak chce, aby się do niego zwracano, promował swoja nową książkę pt.: „Chris Niedenthal: zawód fotograf”. Na spotkanie licznie przybyła młodzież. Nie zabrakło dziennikarzy ze wszystkich liczących się lokalnych tytułów. Spora grupa osób to ludzie, którzy zafascynowani talentem fotoreportera, pragnęli spotkać się z nim, oko w oko, porozmawiać, a także uzyskać dedykację w zakupionych wcześniej książkach. Spotkanie składało się z dwóch części - najpierw gość opowiedział o sobie. Słuchacze mogli poznać jego dzieciństwo, a także powody, dla których zajął się taką a nie inną profesją.  Co ciekawe autor mówił o swoich sukcesach, ale nie ukrywał także porażek, bo przecież one zdarzają się każdemu. Czasem stanowią nawet impuls do jeszcze bardziej wytężonej pracy, która daje wspaniałe efekty. Opowiadał o szkole, w jakiej przyszło mu się uczyć swojego fachu. Przy tej okazji bardzo wysoko ocenił system polskiego szkolnictwa. Wskazał na dobrą praktykę na polskich uczelniach – zapraszanie znanych fotografów na zajęcia z żakami. W Londynie za jego studenckich czasów nie stosowano tej pożytecznej praktyki. Najciekawszą częścią spotkania dla większości przybyłych była ta, podczas której prelegent opowiadał o strajku stoczniowców, o stanie wojennym. Nie można w tym miejscu zapomnieć jego fotografii, która po 13 grudnia 1981 roku obiegła cały świat: czołg pod kinem Moskwa, z Czasem Apokalipsy.  Przybyłe osoby poznały okoliczności powstania zdjęcia, a także kłopoty z wysłaniem go wówczas za granicę. Drugą część spotkania wypełniły głównie pytania do autora. Zebrani pragnęli się dowiedzieć, na jakim sprzęcie pracował, jakich materiałów używał, jak dostarczano mu filmy, o które w ówczesnej Polsce nie było łatwo. Na zakończenie gość przedstawił swoje poglądy dotyczące zawodu fotoreportera dziś - według niego sytuacja ludzi zajmujących się tą profesją nie jest najlepsza. Na ten fakt wpływ ma przede wszystkim powszechna i dostępna na wyciągniecie ręki fotografia cyfrowa. Spotkanie było interesujące, rzeczowe. Nic w tym dziwnego, kiedy odwiedza nas osobistość tego formatu. W spotkaniu wzięły udział 42 osoby.

29.09.2011, godz. 17.30 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle

„MÓWIŁEM JAK NAJMNIEJ, ROBIŁEM JAK NAJWIĘCEJ I UCIEKAŁEM JAK NAJSZYBCIEJ…” - CHRIS NIEDENTHAL GOŚCIEM NAKIELSKIEGO DKK!

Ponad dwie godziny trwało spotkanie z Chrisem Niedenthalem, a sala nie pomieściła wszystkich, którzy przybyli 29 września 2011 r. do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle. Znany fotoreporter, autor ostatnio wydanej książki pt. „Zawód: fotograf”, w zajmujący sposób opowiadał o swej pasji, którą jest fotografia. Nasz gość był pierwszym fotoreporterem, który przebywał od drugiego dnia strajku 1980 w Stoczni Gdańskiej wchodząc  na jej teren jako tłumacz angielskiego dziennikarza. Wówczas to swoim aparatem uwiecznił historyczne wydarzenia. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał z ukrycia zdjęcia. Jedno z nich przedstawia transporter  opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film „Czas Apokalipsy” F.F. Coppoli, wiszącego na budynku Kina Moskwa w Warszawie. Negatywy w tym czasie przekazywał turystom i osobom wyjeżdżającym z Polski, by mogły dotrzeć do redakcji amerykańskiego „Newsweeka”. Na pytanie czytelnika „Czy Polacy nie protestowali, gdy byli wówczas fotografowani?” Ch. Niedenthal odpowiedział: „Mówiłem jak najmniej, robiłem jak najwięcej i uciekałem jak najszybciej…” Pytano też o to:
- jakie zdarzenia zadecydowały o tym, że zajął się fotografią?,
- czy nie pociągała go praca fotoreportera wojennego?,

- czy wiedział, że swymi zdjęciami tworzy historię?
Czytelników interesowała kwestia praw autorskich zdjęć przekazywanych do redakcji, ale i historia portretu sekretarza generalnego węgierskiego KC – Janosa Kadara.
W trakcie rozmowy okazało się, że nie jest to pierwsza wizyta Ch. Niedenthala w naszym mieście. Bywał tu kilkakrotnie w latach sześćdziesiątych  goszcząc wraz z kolegą u księdza proboszcza I. Klimackiego. W spotkaniu wzięły udział 52 osoby.

CHRIS NIEDENTHAL W DKK PODREGIONU BYDGOSKIEGO!

Fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Urodził się i wychował w Londynie. Tam też ukończył studia fotograficzne.  Polskę po raz pierwszy odwiedził w 1963 roku. Po 10 latach przyjechał na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Od 1998 posiada polskie obywatelstwo. Współpracował z amerykańskimi magazynami: „Newsweek”, „Time”, „Forbes”, niemieckimi: „Der Spiegel” oraz „Geo”. Dla czasopisma „Time” robił reportaże w całej Europie centralnej i wschodniej, Związku Sowieckim oraz na Bałkanach. Był pierwszym fotoreporterem, który w 1978 r., po wyborze Karola Wojtyły na papieża, przyjechał do Wadowic. Sam przyznaje: „Tam poczułem, że na moich oczach dzieje się historia, a mnie los postawił we właściwym miejscu, o właściwym czasie. Zrobiłem zdjęcia, od których wszystko się zaczyna. Nie tylko moja kariera, ale współczesna historia Polski i Europy Wschodniej.” Rok później, podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski zrobił zdjęcie, które trafiło na okładkę amerykańskiego „Newsweeka”. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność”, a w 1981 r. – wprowadzenia stanu wojennego. W 1986 r. został laureatem nagrody World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiego Komitetu Centralnego. W 1989 dokumentował upadek komunizmu. Jest autorem wielu wystaw. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” oraz „13/12. Polska stanu wojennego”. Podczas spotkania Chris Niedenthal będzie promował swoją najnowszą książkę „Zawód: fotoreporter”, która miała premierę w kwietniu bieżącego roku i o której Michał Nogaś - dziennikarz radiowej Trójki - powiedział: „Niedenthal, jak mało kto, potrafił oddać – swoimi pracami – klimat i nastrój smutnej Polski szarego komunizmu. Teraz dołożył do tego jeszcze opowieści. Pyszna lektura, nie tylko dla koneserów”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!  WSTĘP WOLNY!Poprawiony (piątek, 07 października 2011 08:00)

 
Archiwum