Start Aktualności Spotkanie autorskie z Barbarą Meder

5.10.2011, godz. 17.00 – WiMBP w  Bydgoszczy

BARBARA MEDER W BYDGOSZCZY!

O tym, że marzenia można, a nawet trzeba realizować, bez względu na swój wiek, mogli się przekonać czytelnicy biorący udział w spotkaniu autorskim w WiMBP Bydgoszczy, które odbyło się 5 października 2011 r. Naszym gościem była Basia Meder – Polka mieszkająca od ponad 30 lat w Australii, z wykształcenia inżynier mechanik, informatyk, z zamiłowania podróżniczka, fotografka, autorka trzech książek „Babcia w Afryce”, „Babcia w pustyni i w puszczy” oraz angielskojęzycznej „Granny Backpacker in Africa”, laureatka nagrody National Geographic Traveler 2010. Nie zwracając uwagi na swój emerytalny wiek, odbyła roczną podróż dookoła świata. Podczas spotkania Basia Meder opowiedziała o swojej 14–miesięcznej wyprawie po 21 krajach Afryki z lat 2002 – 2003 i 2010. Samotna podróż z plecakiem przez kontynent afrykański była spełnieniem marzeń i alternatywą na emerytalną nudę i rutynę, chociaż ta chyba Pani Basi nie grozi. Z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadała o swych podróżach, nawiązując z czytelnikami wspaniały kontakt i przenosząc ich na odległy kontynent afrykański. Dopełnieniem spotkania były prezentowane fotografie przedstawiające portrety, świat zwierząt oraz krajobraz Czarnego Lądu. Całe spotkanie trwające ponad dwie godziny miało niezwykle ciepły charakter, na zakończenie, którego dla odmiany to autorka miała pytania do czytelników. Uważne słuchaczki wyszły ze spotkania obdarowane przez panią Basię upominkiem. Niewątpliwie udało się pani Basi zarazić wszystkich nie tylko pasją podróżowania, ale i niezwykłą radością i pogodą ducha oraz przekonaniem, że w  życiu warto walczyć o swoje marzenia. W spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób.

6.10.2011, godz. 16.30 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łabiszynie

BARBARA MEDER GOŚCIEM ŁABISZYNSKIEGO DKK!

W dniu 6 października 2011 r. Biblioteka Publiczna  Miasta i Gminy im. dr Juliana Gerpe  w Łabiszynie gościła Barbarę Meder. Ta  znakomita podróżniczka, fotografika , pisarka  przyjechała do naszej biblioteki  na spotkanie zorganizowane w ramach realizacji programu Dyskusyjne Kluby Książki. Mieszkając jeszcze w Polsce, zwiedziła wiele krajów Europy oraz Afganistan, Indie, Tajlandię. W  1981 r. zamieszkała w Australii, którą zwiedziła wzdłuż i wszerz. Odbyła też roczną podróż dookoła świata. Najwięcej jednak na spotkaniu z czytelnikami łabiszyńskiej książnicy oraz członkami DKK mówiła o Afryce.

Podkreślała, że Afryka to wielki kontynent, który rozwija się bardzo dynamicznie. Spędziła w Afryce  14 miesięcy i poznała tam 21 krajów. Zwiedziła m.in. Madagaskar , Lesotho, Suazi, Mozambik, Namibię, Botswanę, Zambię, Zimbabwe. Mówiła o trudach i niebezpieczeństwach podróży. Przed zwiedzaniem Tanzanii dopadła ją malaria. Na szczęście posiadała odpowiednie leki. Pięć dni  później zwiedziła Kenię, Ugandę, Ruandę. Mówiła też, że bardzo cenne były dla niej informacje od innych podróżników. Starała się nie zwiedzać krajów gdzie toczyły się walki plemienne, gdzie sytuacja polityczna była trudna. Końcowy etap podróży to zwiedzanie Sahary, Togo, Ghany, Egiptu i Sudanu. Tam też została napadnięta i jej życie było zagrożone. Pani Barbara często podkreślała, że Afryka jest pięknym kontynentem. Uczestnicy spotkania  mogli podziwiać na slajdach wschód słońca na Przylądku Dobrej Nadziei, piękne, zielone równiny Serengeti, wodospad Wiktorii, ruiny budowli z X–XI wieku czy też samowystarczalne, położone wysoko w górach wioski.  Jest też Afryka  krajem wielu kontrastów. Są miasta, w których znajdują się wieżowce i piękne nowoczesne domy, a na obrzeżach rozwijają się slumsy.

B. Meder  wszystkim, którzy mają marzenia, chcą podróżować, radziła, jak je spełniać. Mówiła jak jej, przy niewielkim budżecie udaje się zwiedzać świat. Na spotkaniu obecnych było prawie 40 osób i wielu z nich zadawało pytania naszej podróżniczce. Spora też  grupa czytelników zakupiła jej książki i poprosiła o dedykacje. Po oficjalnej części spotkania, podczas kolacji, najwytrwalsi  klubowicze  dalej rozmawiali z naszym gościem, wsłuchiwali się w rady i wskazówki, snuli własne podróżnicze plan.

 


7.10.2011, godz. 18.00 – Biblioteka Miejska w Inowrocławiu

BARBARA MEDER W INOWROCŁAWIU!

7.10.2011 r. w Saloniku Literacko–Artystycznym Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Meder – Polką mieszkająca w Australii, z zamiłowania podróżniczką i autorką książek Babcia w Afryce oraz Babcia w pustyni i w puszczy. Gość spotkania, po przedstawieniu na mapie Afryki trasy odbytej w 2002 r. trzynastomiesięcznej samotnej wędrówki z południa na północ, barwnie opowiadał o ludziach, florze i faunie Czarnego Lądu. Swoje opowieści ilustrowała zdjęciami. Dla uważnych słuchaczy podróżniczka przygotowała konkursowe pytania z nagrodami. W spotkaniu, zorganizowanym w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki, uczestniczyło ok. 60 osób.

 

BARBARA MEDER W DKK PODREGIONU BYDGOSKIEGO!

Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem oraz informatykiem. Od 1981 r. mieszka w Australii. Odbyła roczną (1995-1996) podróż dookoła świata. W marcu 2002 r. rozpoczęła trwającą 13 miesięcy samotną wędrówkę z południa na północ kontynentu afrykańskiego. Odwiedziła wówczas dwadzieścia krajów. W 2010 r. ponownie wróciła do Afryki - do Maroka, którego nie udało jej się dotrzeć podczas wcześniejszej podróży. Swoje afrykańskie wyprawy opisała w książkach: „Babcia w pustyni i w puszczy” oraz „Babcia w Afryce”. Druga z wymienionych książek okazała się bestsellerem i zdobyła TRAVELERA 2010 – najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce. Wkrótce obie książki mają ukazać się w języku angielskim. Przemierzyła wzdłuż i wszerz kontynent australijski. Współpracowała ze Steve'em Parishem, legendą wśród australijskich fotografów przyrody.  Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Poznała około 80 krajów! Ma swoją stronę internetową: www.basia.meder.net

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!  WSTĘP WOLNY!


Poprawiony (poniedziałek, 17 października 2011 08:02)

 
Archiwum